„Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia”
Albert Einstein
Grupa wolontariuszy w ZSO 4 w Szczecinie działa od 10 lat, współpracując z organizacjami pozarządowymi np. Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Polskim Czerwonym Krzyżem, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Bankiem Żywności im. Jacka Kuronia oraz z instytucjami kultury – Domem Kultury „Słowianin”, Książnicą Pomorską.
W ramach współpracy z w/w organizacjami bierzemy udział w cyklicznym i jednorazowym wolontariacie akcyjnym:
– Mikołajki w Szczecińskim Domu Sportu i Dzień Dziecka w Teatrze Letnim dla najmłodszych potrzebujących mieszkańców Szczecina, (udział w tej imprezie bierze udział ok. 1000 dzieci)
– wigilie i śniadania wielkanocne dla ponad 400 bezdomnych, samotnych i biednych
– zbiórki żywności w ramach akcji „Tak, pomagam” w sklepach (Netto, Biedronka) oraz w ramach współpracy z Bankiem Żywności w Sklepie Lidl, przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi, podczas których zbieramy od 1000 do 2000 kg produktów spożywczych
– organizacja zbiorek paczek dla uczestników Świątecznego Obiadu – starszych, samotnych i bezdomnych w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, którzy choć w ten sposób mogą poczuć magię świąt
– pomoc przy przeprowadzaniu międzynarodowego turnieju piłki nożnej Szczecin Cup dla chłopców w wieku 14 lat
– realizacja projektu polsko-ukraińskiego „Akademicki Szczecin”, który ma na celu promocję edukacji w naszym mieście oraz nawiązanie współpracy między szczecińskim i ukraińskimi szkołami
– udział w imprezie kulturalnej promującej czytelnictwo wśród szczecinian pn. Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” w Książnicy Pomorskiej
– udział w kwestach fundacji Siódme Słońce, pomagającej dzieciom z rodzin wielodzietnych i ubogich
Ponadto w tym roku szkolnym wzięliśmy udział w przedsięwzięciach:
-,,Tytka Charytatywna – Torba Miłosierdzia „, która polega na dystrybucji w kościołach, placówkach Caritas i w instytucjach papierowych toreb, do których można włożyć podstawowe produkty które będą przekazywane osobom ubogim.
– Kweście Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz pomocy ofiarom głodu w Sudanie -Południowym i Somalii (zebraliśmy 6553, 52 zł, 22 euro)
– Pikniku organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych w ramach projektu GALA Jesteśmy razem! Mającym na celu zmianę postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych poprzez działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
– zbiórce pieniędzy i odzieży dla pogorzelców, którzy stracili dom w wyniku pożaru w miejscowości Prusinów koło Łobza
– wyjątkowym Koncercie Kolędowym – Betlejem w Arenie Szczecin.
Praca wolontariuszy polegała na skanowaniu biletów, udzielaniu informacji, wskazywaniu gościom miejsc przed rozpoczęciem oraz w trakcie trwania koncertu.
W celu rozszerzenia swoich możliwości niesienia pomocy innym, wymiany doświadczeń, nabycia nowych umiejętności i wiedzy oraz podniesienia wrażliwości i empatii społecznej bierzemy czynny udział w warsztatach szkoleniowych organizowanych w Brzózkach od 6 lat przez Caritas Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Największym naszym osiągnięciem jest liczba wolontariuszy należąca do szkolnego koła. Ponadto osiągnięciem są nagrody jakie otrzymujemy, a które są odzwierciedleniem naszego zaangażowania w sprawy naszego społeczeństwa. Były to:
– wycieczki min. do Krakowa, Kopenhagi, Wilna, Lwowa,
– statuetka „Prymus Wolontariatu” w ramach nagrody za dotychczasowa działalność
– liczne podziękowania w formie dyplomów.
– nasza opiekunka pani Renata Skrodzka otrzymała z rąk prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci tytuł „Przyjaciela Dzieci”.
Naszym celem jest bezinteresowna pomoc innym, uważamy się za zwykłych ludzi, którzy przez swe działania mogą zmieniać świat, zaczynając od najbliższego otoczenia.
Wolontariat rozwija wśród młodzieży naszej szkoły postawę otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, jest alternatywą dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości.
Dzięki naszemu zaangażowaniu w różnego rodzaje akcje cykliczne, ludzie do których skierowane są te działania, choć w niewielkim stopniu, mają stwarzane warunki do spędzenia czasu w świątecznym nastroju, otrzymania pomocy w postaci paczek żywnościowych i drobnych upominków. Jako pomocnicy Świetego Mikołaja niesiemy radość dzieciakom pod opieką MOPS, z domów dziecka, domów rodzinnych, niepełnosprawnym. Również w Dniu Dziecka staramy się, aby ten dzień był inny od pozostałych w życiu dzieci pokrzywdzonych przez los. Dzięki akcjom jednorazowym ludzie mogą poczuć, że mają kogoś na kogo mogą liczyć.
Wolontariat w naturalny sposób dostarcza impulsu do podnoszenia: poczucia własnej wartości oraz poziomu zadowolenia z życia. Zasada jest prosta, robiąc coś na rzecz innych, zapewnisz sobie naturalne poczucie spełnienia. Wolontariat daje możliwość wykazania się w wielu dziedzinach, a przez to do odczuwania dumy z własnych czynów i kształtowania samoświadomości. A im lepiej myślisz o sobie, tym obraz twojego życie staje się bardziej kolorowy.