Wystawa „DZIADY”


Miesiąc listopad jest w polskiej tradycji czasem szczególnej pamięci o osobach, które odeszły
z ziemskiego życia do innego wymiaru. Tradycje chrześcijańskie, na których zostaliśmy wychowani jednak nie wzięły się z garnuszka czarów, nie zostały naszym przodkom narzucone siłą. Są wynikiem ewolucji i synkretyzmu już istniejących wierzeń i zabobonów, które przez całe wieki dojrzewały, ewoluowały, aż w końcu na stałe zapisały się w pamięci historii. Wiele z tych obrzędów dziś są zapomniane. Wojny, migracje wymieszały społeczeństwo. Część tradycji i wierzeń wymarła wraz z całymi regionami, część w świadomości niektórych – istnieje do dziś w postaci katolickich zwyczajów.

Prezentowana wystawa ma obudzić w obserwującym ją młodym człowieku ciekawość rodzimą kulturą. Jej zadaniem jest udzielić – może niewyczerpujących – to zwięzłych odpowiedzi na rodzące się wówczas pytania. Zachęcić do dalszego poszukiwania, odkrywania, zgłębiania.

Wystawa pt. „Dziady” opowiada historię grupy obrzędów wywodzących się z religii dawnych Słowian, którzy zamieszkiwali te ziemie. Opowiada historię wierzeń w to, że dusze zmarłych mogą obcować z żywymi (w sposób materialny) mieszkańcami świata.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia wystawy, która znajduje się na I piętrze (naprzeciwko sekretariatu) i potrwa do 7 grudnia br.

 

Michał B. Ikert