Klasy 3LA i 4LB na włoskim szlaku


W dniach 30.09 – 07.10 ponad czterdziestu uczniów z klas trzecich i czwartych wzięło udział w wycieczce do północnych i środkowych Włoch. Podczas tygodniowego pobytu zrobiliśmy ponad cztery tysiące kilometrów i zwiedziliśmy stolicę regionu Emilia-Romagna, Bolonię, znaną z najstarszego uniwersytetu na świecie oraz z pysznej kuchni, tu właśnie wymyślono lasagne, sos ragù oraz tortellini. Obejrzeliśmy słynne Dwie Wieże, Archiginnasio ze wspaniałym teatrem anatomicznym, Siedem Kościołów oraz Bazylikę św. Petroniusza. Następnie udaliśmy się do stolicy Toskanii, Florencji, miasta autora Boskiej Komedii, Dantego. Podczas kilkugodzinnego pobytu obejrzeliśmy bazylikę Santa Maria Novella oraz katedrę Santa Maria dei Fiori wraz z Baptysterium i Dzwonnicą. Podziwialiśmy kopułę Brunelleschiego. Udaliśmy się na Piazza Signoria, gdzie zobaczyliśmy siedzibę rodu Medyceuszy, Palazzo Vecchio, przed którym znajduje się kopia słynnego „Davida” autorstwa Michała Anioła. Przespacerowaliśmy się wzdłuż Galleria degli Uffizi do Mostu Złotników. Wielu z nas pokochało smak cantuccini, twardych ciasteczek z migdałami lub orzechami. Wieczorem przejechaliśmy ponad 400 km do stolicy Włoch, Rzymu. Zwiedziliśmy Ostię, nadmorską miejscowość położoną blisko Rzymu, przespacerowaliśmy się brzegiem morza z wulkanicznym, czarnym piaskiem. Trzeci dzień od rana do wieczora wypełniło nam zwiedzanie Rzymu. Obejrzeliśmy Bazylikę św. Piotra w Watykanie, a następnie Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi, Pantheon, Plac Wenecki i zabytki Rzymu starożytnego: Forum Romanum i Koloseum. To był naprawdę męczący, ale wspaniały dzień! Następnie udaliśmy się z powrotem do Toskanii i zwiedziliśmy maleńką, ale uroczą Sienę z jej najstarszym w Europie działającym bankiem Monte dei Paschi oraz ze słynnym placem Del Campo, na którym odbywa się Palio. Wieczorem udaliśmy się w okolice La Spezia na nocleg. Kolejnego dnia zwiedziliśmy Cinque Terre, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO osady rybackie przyklejone do skały u wybrzeży Morza Tyrreńskiego. Po południu zwiedziliśmy wąskie uliczki Genui oraz jej stary port. Ostatni dzień minął nam w stolicy Lombardii, Mediolanie. Wspięliśmy się na dach Duomo, pięknej gotyckiej katedry. Zwiedziliśmy również Teatro alla Scala, Zamek Sforzów oraz Boschi Verticali, przykład nowoczesnego, ekologicznego designu. 

W przeciągu tygodnia obejrzeliśmy i nauczyliśmy się wiele! Wielu z nas nabrało chęci na więcej!