„W afrykańskiej wiosce”


„W afrykańskiej wiosce”,  zaaranżowano wystawę przybliżającą realia życia w odmiennej kulturze, w której uczniowie klasy 2a obejrzeli  wystawę przedstawiającą kolekcję masek, rzeźb i innych wytworów afrykańskiej kultury.
Wstępem do podróży były ogólne informacje dotyczące Afryki – miejsca gdzie leży, jej wielkości i mieszkańców tego kontynentu. Wizyta w wiosce miała na celu poznanie różnych aspektów codziennego życia rolniczego ludu Dogonów, na które składały się: praca, obowiązki, obrzędy i wierzenia, sposoby spędzania wolnego czasu, przygotowywanie posiłków i stroje. Uczestnicy zajęć zobaczyli, jak wyglądają afrykańskie domy, poznali sposoby ich budowy i materiały, z których są tworzone. Dowiedzieli się o typowych dla tej części kontynentu uprawach i hodowlach.
Elementem spotkania był również pobyt na afrykańskim targowisku i poznanie specyfiki tego miejsca mającego związek z zasadami zachowania i asortymentem sprzedawanych towarów.
Atrakcją podróży była obecność w krainie magicznych przedmiotów – masek, posągów i fetyszy. Szczególne zainteresowanie wzbudziły piękne dogońskie maski i informacje dotyczące okoliczności ich zakładania.
Emocje wśród uczestników spotkania wzbudziły wybrane przez prowadzącą opowieści afrykańskich bębnów, na które składają się bajki afrykańskie m.in. o zwierzętach, czarodziejach i niecodziennych przygodach zwykłych ludzi.
Elementem zajęć była również prezentacja wybranych afrykańskich lalek teatralnych. Zwieńczeniem podróży były zagadki słowne, które uczestnicy spotkania rozwiązywali „pod afrykańskim baobabem” – drzewem zajmującym szczególne miejsce w tradycji, w wierze i kulturze mieszkańców Afryki.