Akademia Młodego Prawnika


Uczniowie klas prawnych XI LO od roku są uczestnikami projektu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego „Akademia Młodego Prawnika”. Tam zagłębiają się w tajemnice prawa. 07.12.2019 r. wzięli oni udział w symulacji rozprawy karnej pod okiem sędziego Pana Michała Tomali. Rozprawa toczyła się pomiędzy byłą parą dwojga młodych ludzi. Poszkodowana twierdziła, że były chłopak nęka ją i nie daje spokoju poprzez licznie wysyłane smsy i telefony oraz nachodził poszkodowaną w miejscu pracy i zamieszkania. Poszkodowana bojąc się o swoje bezpieczeństwo wniosła do sądu o zakaz zbliżania się pozwanego do jej osoby, a także prokurator o rok pozbawienia wolności. Cały proces był bardzo zawiły i skomplikowany. Wiele tajemnic i nie wyjaśnionych spraw ukazało się podczas postępowania,co uczyniło go wieloaspektowym. Jednak sąd wydał wyrok o rocznym nadzorze kuratora dla pozwanego oraz zawiesił sprawę na okres próbny jednego roku.
W rolę sędziego wcieliła się uczennica klasy 2 LA Martyna Lebiecka. Obrońcami pozwanego były uczennice z klasy 2 LA Oliwia Jendrzejczak oraz z klasy 3 LA Julianna Śnitko, a pozwanym był Mikołaj Szlagowski z klasy 2 LA. Rolę prokuratora przejęła Maria Borysewicz uczennica klasy 2 LA. Świadkami zostali Michalina Adamowicz z klasy 2 LA oraz Piotr Trzybulski z klasy 3 LA. Przeżycie i konfrontacja z postępowaniem karnym była dla nas wszystkich przydatną lekcją na przyszłość oraz niesamowitą przygodą i zabawą.
Maria Borysewicz klasa 2 LA