WYMIANA POLSKO – WĘGIERSKA  w XI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi


W XI LO w dniach 21-23 maja 2018 r. juz po raz kolejny odbyła się wymiana młodzieżowa, której program wynika z działań podejmowanych od lutego 2015 r., będących następstwem projektu polsko – węgierskiego „Droga ku wolności” w czasie, którego została nawiązana współpraca ze szkołą w Budapeszcie.

Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą wiele pozytywnych efektów formą pracy z uczniami. Jej głównym założeniem jest kultywowanie przyjaźni polsko-węgierskiej wśród młodych mieszkańców Szczecina.  Nie ma chyba wśród narodów Europy podobnego przykładu przyjaźni we wspólnej wielowiekowej historii. Praktycznie od powstania państwowości – węgierskiej i polskiej – trwa nieprzerwana współpraca i przyjaźń między nami, a wspólni bohaterowie naznaczają chlubnie historię naszych państw.

XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie od kwietnia 2016 r. prowadzi wymianę uczniów z Berzenyi Daniel Gimnazium w Budapeszcie.  Nadrzędnym celem programu jest propagowanie tradycji i historii obu narodów wśród młodego pokolenia, umożliwienie uczniom poznania innej kultury, nawiązanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej oraz wymiana doświadczeń z węgierskimi nauczycielami. Goście z Węgier w ciągu trzech dni mieli okazję poznać historię naszego pięknego miasta, zwiedzić podziemia Urzędu Wojewódzkiego. Wtorkowy wieczór spędziliśmy w Filharmonii Szczecińskiej na magicznym koncercie macedońskiego zespołu Makedonissimo. Ostatni dzień wymiany odbył się nad morzem w Międzyzdrojach. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Budapesztu ale to już w nowym roku szkolnym.

Małgorzata Kryk