Wymiana młodzieży polsko-węgierskiej

Wizyta w Budapeszcie

W dniach 16.09.-20.09. 2018 dziewięcioosobowa grupa uczniów XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie wraz z opiekunami Małgorzatą Kryk i Sonią Pańczuk-Mura przebywała w Budapeszcie u swoich Węgierskich kolegów. Wymiana organizowana jest od czterech lat w ramach projektu „Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej realizowanego wraz ze Stowarzyszeniem Eko-Spol, którego prezesem jest Pan Marek Chabior.

Opiekun grupy węgierskiej,  Csaba Csimár, wraz z uczniami przygotowali dla nas niezwykle ciekawy program.

Dzień pierwszy

– wizyta w Bazylice Świętego Stefana

– spacer po Budapeszcie szlakiem węgierskich bohaterów

– wycieczka na wyspę Świętej Małgorzaty.

Dzień drugi

– zwiedzanie Muzeum Hospital In The Rock

– spacer po starówce w Budzie

– zwiedzanie kościoła Św. Macieja.

– wizyta w Instytucie Polskim połączona z projekcją filmu pt. „Krzyż i korona” o początkach państwa polskiego.

– nocna wycieczka promem po Dunaju.

Dzień trzeci

– wycieczka do urokliwego, barokowego miasteczka artystów Szentendre

– zwiedzanie serbskiej cerkwi i kościoła luterańskiego

– wjazd jedną z pierwszych w Europie kolejek górskich na wzgórze Buda Hills, wejście na najwyższy w Budapeszcie punkt widokowy i zjazd wyciągiem krzesełkowym.

Dzień czwarty

– wizyta w Parlamencie Węgierskim

– zwiedzanie podziemi Łaźni Gellerta

– trzygodzinny pobyt na basenach termalnych w Łaźniach Gellerta

– uroczysta pożegnalna kolacja.

Dzięki tej wymianie uczniowie mieli możliwość używania języka angielskiego w praktyce, poznania zwyczajów, kultury, historii i specyfiki społeczeństwa węgierskiego.

Dziękujemy Dyrektorowi Mirasławowi Mika i p. Markowi Chabiorowi z wsparcie w organizacji wymiany.

Małgorzata Kryk

Sonia Pańczuk-Mura