Polskie drogi do niepodległości 1914-1923


7 listopada 2018 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, odbył się finał konkursu „Polskie drogi do niepodległości 1914-1923”, którego organizatorami byli: Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. Konkurs zorganizowano w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W konkursie wzięło udział 167 uczniów z 39 szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego.

Kwalifikacje do etapu wojewódzkiego otrzymało 4 uczniów naszej szkoły – XI LO. Byli to: Amelia Macewicz kl. I LA, Bartłomiej Nazaruk II LA, Robert Aleksanderek II LA, Aleksander Hus II LA.

Do II etapu – ustnego konkursu wojewódzkiego przechodziło 21 uczniów. Do tego etapu zakwalifikowało się 2 uczniów XI LO. Byli to:

– Amelia Macewicz

– Aleksander Hus.

Laureatką konkursu została Amelia Macewicz z kl. I LA zajmując 5 miejsce.

Naszym uczniom serdecznie gratulujemy!

Młodzież uczestnicząca w konkursie miała okazję obejrzeć wystawę „Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku”. Ekspozycja przygotowana została w 30. rocznicę wydarzeń sierpnia 1988 roku i jest hołdem dla strajkujących. Po wystawie oprowadzali Wojciech Woźniak były opozycjonista, uczestnik strajków, członek Ruchu Wolność i Pokój, Prezes Fundacji Polskich Wartości oraz Kierownik Oddziału IV Archiwum Państwowego w Szczecinie Iga Bańkowska.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, oraz Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Patronat medialny objęli: TVP3 Szczecin, Polskie Radio Szczecin, „Kurier Szczeciński”.