Wyjazd edukacyjny do Belgii i Holandii


W dniach 1.10 – 6.10. 2023 klasa 2LC oraz pięcioro uczestników Koła Prawnego z klasy 3LA odwiedziło kilka miast w Belgii i Holandii. Wyjazd edukacyjny miał zapoznać uczniów z malarstwem, architekturą, kulturą tych krajów, a przede wszystkim przybliżyć zasady funkcjonowania najważniejszych instytucji unijnych.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Amsterdamu, gdzie w Rijksmuseum mogliśmy obejrzeć wiele słynnych dzieł m.in. Rembrandta i Vermeera. Następnie udaliśmy się do Muzeum Van Gogha, gdzie zobaczyliśmy wiele cenionych dzieł tego  i innych malarzy. Po wizytach w muzeach spacerowaliśmy uliczkami starego miasta, zobaczyliśmy  jedną z siedzib rodziny królewskiej. Mogliśmy również podziwiać wiele pięknych uliczek poprzecinanych kanałami oraz przekonać się, że to rower jest najważniejszym środkiem komunikacji w tym mieście.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy w Hadze, gdzie jako nielicznym udało nam się wejść do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i wysłuchać  w języku angielskim wykładu nt. historii powstania tej instytucji. Następnie zwiedziliśmy kilka sal w niezwykle okazałym budynku MTS. Zobaczyliśmy także siedzibę Interpolu oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego. Mieliśmy także kolejną okazję na zobaczenie pięknego muzeum, a w nim wiele znanych i podziwianych na całym świecie obrazów (np. Lekcja anatomii doktora Tulpa, Dziewczyna z perłą). Wizytę w Hadze zakończyliśmy spacerem malowniczymi uliczkami tego holenderskiego miasta.

W środę rozpoczęliśmy dzień od zwiedzania Delft najpiękniejszego i jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Holandii. Tam zwiedziliśmy rynek, spacerowaliśmy uliczkami miasta, zobaczyliśmy dom, gdzie mieszkał i tworzył Vermeer, a także mogliśmy degustować najlepsze holenderskie sery. Po pożegnaniu Holandii, udaliśmy się do Belgii. Tam naszą wizytę rozpoczęliśmy od Brugii zwanej „flamandzką Wenecją”, jednego z najchętniej odwiedzanych miast Europy. Zobaczyliśmy wiele pięknych ulic i budowli, które pomogły nam poznać i poczuć klimat z przed wielu wieków.

Ostatni dzień upłynął nam na zwiedzaniu instytucji stolicy Unii Europejskiej – Brukseli. Wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od Parlamentarium – multimedialnej interaktywnej ekspozycji, która przedstawia m.in. historię integracji europejskiej, zasady pracy Parlamentu Europejskiego oraz innych instytucji unijnych. Mogliśmy również zobaczyć siedziby instytucji unijnych, które dotąd znaliśmy tylko z podręczników lub telewizji. Zobaczyliśmy brukselski rynek starego miasta (Grand Place), wpisany na listę UNESCO, Ratusz Miejski, Zamek Królewski oraz słynną fontannę Manneken Pis – symbol Brukseli.

Więcej zdjęć znajdziesz na stronie FB szkoły