Klasa 1LBp w Centrum Symulacji Medycznej PUM


W piątek, 13 maja 2022r. klasa 1LBp  odbywała zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej  Pomorskiego  Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Uczniowie pod opieką pani Beaty Zymek   zostali oprowadzeni po   specjalnie przystosowanych salach związanych z różnymi dziedzinami  medycyny (pielęgniarstwo, położnictwo, stomatologia, ratownictwo medyczne, pediatria). Mieli również okazję poczuć się jak prawdziwi studenci medycyny , ponieważ  wcielali się np.   w rolę chirurga i ćwiczyli zręczność obsługi laparoskopów uzywanych do  przebiegu prawdziwych operacji chirurgicznych .

W sali komputerowej ćwiczyli  procedurę TRIAGE, czyli sortowanie       poszkodowanych w sytuacji wypadku masowego., gdzie online decydowali  o tym kto z rannych zostanie oznaczony poprzez nadanie odpowiedniego koloru (czerwony, żółty, zielony, czarny) w zależności od oceny stanu zdrowia ,dokonanej na podstawie systemu START.

Uczniowie klasy 1LBp ćwiczyli również udzielanie  pierwszej  pomocy  w rytmie Stayin’ Alive na fantomach i współzawodniczyli  ze sobą , kto jest dokładniejszy w RKO poprzez grę i dowiedzieli się również , jak korzystać z defibrylatora.

Zwiedzaliśmy również wnętrze    repliki  karetki pogotowia ratunkowego (gdzie wcielaliśmy się w rolę ratowników medycznych)  byliśmy na  bloku operacyjnym  i uczyliśmy się ,jak myć dokładnie ręcę ,aby rozpocząć operację , jako lekarz.

Nasza wycieczka miała na celu  pogłębienie  wiedzy o najnowocześniejszych metodach pracy lekarzy ,pielęgniarek i połóżnych a  mieliśmy również mozliwość  odkrywać swoje ambicje, cele i nowe plany na przyszłość.

Bardzo dziękujemy pracownikom Centrum Symulacji Medycznej za możliowść odbycia zajęć w ośrodku ,które były bardzo ciekawe i szalenie interesujące. Mamy nadzieję , że jeszcze kiedyś będziemy mogli pójść do Centrum ponownie.

                                                     Uczniowie klasy 1LBp z wychowawcą Panią Beatą Zymek