Wycieczka klasy 1LB do Plastinarium w  Guben


Dnia  20.05. 2019r. uczniowie klasy 1LB liceum oraz kilkunastu uczniów klas 3a i 3c gimnazjum   wybrało się na  wycieczkę  do Plastinarium znajdującego się w Guben na terenie Niemiec. Pod opieką swojej wychowawczyni Beaty Zymek oraz nauczycieli Adama Witkowskiego i Agnieszki Wilmy  braliśmy  udział w zwiedzaniu obiektu. Wszystkich obecnych zaintrygowała możliwość nie tylko zobaczenia prawdziwych wnętrzności organizmu człowieka i zwierząt, ale także możliwość ich dotknięcia.

Plastinarium jest w swoim rodzaju obiektem na skalę światową: łączy ono pod jednym dachem wystawę Korperwelten („Świat ciała”) oraz praktyczna prezentację poszczególnych etapów plastynacji. Tym samym Plastinarium stanowi obiekt łączący   naukę, medycynę, oświatą medyczną oraz kulturę muzealną.

Uczniowie z racji swojego profilu (medyczny) z zaciekawieniem przysłuchiwali się referatom na temat poszczególnych systemów ciała, co pozwalało  na sprawdzenie czy będą w stanie w przyszłości zostać lekarzami, stomatologami bądź weterynarzami. Na 9 stanowiskach pracowni uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę anatomicznę za pomocą oddanych im do dyspozycji plastynatów, modeli, tablic, komputerów oraz literatury fachowej. Zaś w odrębnym dziale mogliśmy  zobaczyć na żywo pracowników podczas sporządzania plastynatów.

Wizyta w Plastinarium poszerzyła horyzonty naszych uczniów. Pozwoliła im na sprawdzenie swojej psychicznej wytrzymałości i w szczególności zwiększyła wiedzę z zakresu anatomii. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni z wycieczki.