WYCIECZKA WOLONTARIUSZY DO CZECH


W nagrodę za działanie na rzecz innych w roku szkolnym 2018/2019 wolontariusze ZSO 4 w dniach 3.04-7.04.2019 wzięli udział w wycieczce do Czech. W programie wycieczki była wizyta w Pradze, Mariańskich Łaźniach, Karlowych Warch oraz Libercu.

Na początek uczniowie udali się do stolicy Czech, gdzie  mogli podziwiać czeską architekturę: największy praski plac Wacława (Vaclavske Namesti), Wzgórze Zamkowe Hradczany z klasztorem Strachowskim, Loretą oraz zamkiem królewskim, katedrą św. Wita i Złotą Uliczką, Małą Stranę – dzielnicę ambasad, położoną na zboczach wzgórza zamkowego, której uroku dodają piękne i bogato zdobione barokowe pałace z ogrodami, Małą Kampę, zwaną praską Wenecją, praskie Stare Miastorynek, ratusz ze słynnym zegarem „Orloj”, Bramę Prochową, kościół Marii Panny przed Tynem, pomnik Husa, dzielnicę żydowską (tzw. Josefow), gdzie mieszczą się synagogi i cmentarz żydowski, most Karola. Uczniowie wzięli także udział w rejsie statkiem wycieczkowym po Wełtawie oraz oddali się wodnym zabawom w Aqua Palace.

W Mariańskich Łaźniach, w zabytkowych budynkach uczniowie mogli spróbować kilka wód mineralnych oraz słynnych lazeńske oplatky (wafle) a Karlowych Warach – najsłynniejszym czeskim uzdrowisku (dawny Karlsbad) odbyć spacer po wspaniale odremontowanym w ostatnich latach kurorcie z licznymi domami zdrojowymi i pijalniami wód (możliwość degustacji 12 wód leczniczych)

W Libercu, mieli możliwość wejścia do nowo otwartego Centrum Nauki iQLANDIA, z dziesięcioma interaktywnymi ekspozycjami tematycznymi, by osobiście zobaczyć i wypróbować ok. 400 eksponatów, które pomagają w zrozumieniu wielu zjawisk działających wokół nas (np. prawdziwe trzęsienie ziemi lub wichurę, czy poznać, jak się czuje kosmonauta w kosmosie).

I chociaż wolonatiusze pracują na rzecz innych, nie oczekując nic w zamian, to przyjemnie było uczestniczyć w tej eskapadzie , mając świadomość, że nagrodzone zostało zaangażowanie w pracę na rzecz innych.