Europejski Dzień Prawnika na WPiA US


Dnia 25.10.2022 Wydział Prawa i Administracji US zorganizował wyjątkowe wydarzenie – Europejski Dzień Prawnika . Nasza szkoła otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie. Uczniowie klasy 2 LA i 3LA wraz z opiekunami -p.Joanną Tańską-Rosochacką i S. Pańczuk-Mura wzięli udział w wielu atrakcjach przygotownych przez społeczność Wydziału:
– wykłady z prawa cywilnego:  Po co nam prawo cywilne? – wykład dr Katarzyna Dadańska, Sposób na sąsiada – dr Szymon Słotwiński, Nieudane zakupy? Moje prawa jako konsumenta – dr Izabela Mycko-Katner.
– „Jak mnie widzą, tak mnie piszą” –  – spotkanie z Ewą Brok i Sylwią Majdan dotyczące etykiety w biznesie.
– „Piórkiem i paragrafem” – podawaliśmy hasła z prawem związane  a SSR Arkadiusz Krupa (Ślepym Okiem Temidy) oddał je w rysunku.
– Piątka z prawa karnego. 5 najbardziej absurdalnych spraw karnych z życia wziętych .
– Co zrobić ze spadkiem po dziadku – mec. Łukasz Kokoszko.
Najciekawszym wydarzeniem był udział naszych uczniów w symulacji rozprawy sądowej  pod kierunkiem Sędziego Sądu Rejonowego Arkadiusza Krupy. Uczniowie klasy 2 i 3 LA wcielili się w rolę sędziego, oskarżonego i adwokata. Poznali  jak działa „teatr sądowy” i na czym polegają „role” sądowe – adwokata, prokuratora, sędziego, biegłego, świadka. Symulacja procesu jest świetnym pomysłem na połączenie nauki z ciekawym, realnym doświadczeniem (czasem nawet zabawą). Każdy, kto brał udział w tej inscenizacji  wie, jak wiele dzięki temu zdobył umiejętności, jak wiele z poruszanych zagadnień zapamięta i pomoże zrozumieć „prawo w działaniu”.
Bardzo dziękujemy WPiA US za zaproszenie .