Wymiana polsko–węgierska  w XI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi


W 23. 09 -29. 09. 2019 roku po raz kolejny gościliśmy naszych przyjaciół z Węgier z Berzenyi Daniel Gimnazium w Budapeszcie. Tym razem przyjechało 17 uczniów.
Nadrzędnym celem wymiany jest propagowanie tradycji i historii obu narodów wśród młodego pokolenia, umożliwienie uczniom poznania innej kultury, nawiązanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej oraz wymiana doświadczeń z węgierskimi nauczycielami.  Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą wiele pozytywnych efektów formą pracy z uczniami. Jej głównym założeniem jest kultywowanie przyjaźni polsko-węgierskiej wśród młodych mieszkańców Szczecina.  Nie ma chyba wśród narodów Europy podobnego przykładu przyjaźni we wspólnej wielowiekowej historii. Praktycznie od powstania państwowości – węgierskiej i polskiej – trwa nieprzerwana współpraca i przyjaźń między nami, a wspólni bohaterowie naznaczają chlubnie historię naszych państw.

Nauczycielki z XI LO p. Małgorzata Kryk i Sonia Pańczuk -Mura przygotowały bardzo interesujący program wizyty. We wtorek dopisała pogoda i pojechaliśmy do Świnoujścia. W kolejny dzień udaliśmy się do Muzeum Narodowego  – Centrum Dialogu Przełomy. W południe na naszych gości czekała niespodzianka. Uczniowie klasy 2 LA – prawnej przygotowali  grę miejską „Polak, Węgier dwa bratanki dodaj Szczecin do składanki”. Zabawa była wyśmienita. Dzień zakończyliśmy w Paszteciku. W czwartek zwiedzaliśmy Szczecin  i kolejna niespodzianka… rejs po Odrze. W następny dniu kontynuowaliśmy zwiedzanie, a wieczorem  udaliśmy się na koncert  do Filharmonii.

 Teraz z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Budapesztu ale to już w nowym roku szkolnym.
Bardzo dziękujemy Panu Markowi Chabiorowi ze Stowarzyszenia Eko-Spol , Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej i  Instytutowi Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie za pomoc w organizacji wymiany pod względem finansowym.
Małgorzata Kryk
Sonia Pańczuk -Mura